Autor zdjęcia/źródło:
Ból pleców po porodzie @ Tirachardz / Freepik
Wiele przyszłych mam zmaga się z bólem pleców w ciąży. Niestety po porodzie nie zawsze ból ustępuje, a bywa i tak, że właśnie wtedy staje się bardziej dotkliwy. Nie ignoruj go i nie czekaj aż sam przejdzie. Ból pleców po porodzie złagodzisz głównie za pomocą zmiany nawyków. Zobacz jak to zrobić.
Ból pleców po porodzie przez pierwsze kilka dni towarzyszy większości świeżo upieczonych mam. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ w czasie ciąży zwiększa się dość znacznie i szybko masa ciała, a co za tym idzie zmienia się środek ciężkości. Kręgosłup jest przeciążony, a mięśnie brzucha osłabione, wpływa to na całą postawę ciała. Dodatkowo pod koniec ciąży wydzielana jest relaksyna, która rozluźnia wiązadła stawowe przygotowując w ten sposób organizm do porodu. Wszystko to wpływa na osłabienie gorsetu mięśniowego kręgosłupa i sprzyja bólom szczególnie odcinka lędźwiowego już w czasie ciąży i jeszcze kilka, a nawet kilkanaście dni po porodzie.
Ból pleców po porodzie - przyczyny
Na przedłużający się ból pleców po porodzie mają wpływ nie tylko niezależne od Ciebie przyczyny, ale także Twoje nawyki. Warto więc zwracać uwagę na swoją postawę i korygować ją w każdej sytuacji, czy to podczas stania, zmywania naczyń, karmienia dziecka, a nawet odpoczynku. Podczas ciąży Twój organizm dostosował się do dodatkowego obciążenia. Miednica przesunęła się do przodu, aby utrzymać powiększający się brzuch. Po porodzie musisz dbać o to, żeby nie utrwaliła się taka nieprawidłowa postawa ciała. Głównymi przyczynami bólu pleców po porodzie są:
- schorzenia sprzed ciąży – jeśli jeszcze przed zajściem w ciążę miałaś problemy z kręgosłupem to w czasie ciąży i po porodzie niestety Twoje dolegliwości się nasilą. Ciąża i poród są bardzo wyczerpujące dla organizmu i wymagają od kobiety wiele wysiłku. Po porodzie wszystko powinno powoli wrócić do normy. Jeśli tak się nie stanie koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą.
- szybka utrata masy ciała po porodzie – szybki spadek wagi zwykle cieszy młode mamy, ale niestety ma on zły wpływ na kręgosłup. Nie jest mu łatwo znów w bardzo szybkim czasie dostosować się do zmieniającej się masy ciała. Podczas chudnięcia traci on też podporę w postaci tkanki tłuszczowej.
- znieczulenie zewnątrzoponowe – w miejscu wkłucia, czyli w odcinku lędźwiowym kręgosłupa możesz odczuwać ból przez kilka dni po porodzie. Nie jest on bardzo silny, przeważnie czuć go tylko po dotknięciu miejsca wkłucia. Po 3-4 dniach powinien ustąpić.
- trwanie w bezruchu – pozostawanie w bezruchu np. w czasie karmienia w obawie przed zranieniem brodawki albo wypuszczeniem jej przez dziecko sprawia, że wszystkie mięśnie się napinają w nienaturalny sposób. Początkowo przy pierwszym dziecku karmienie piersią jest nieporadne i bardzo stresujące dla młodej mamy. Na pewno chcesz, żeby maluszek się najadł, zastanawiasz się czy prawidłowo uchwycił brodawkę, boisz się, że może ją zranić i piersi będą boleć. To wszystko sprawia, że zamiast się rozluźnić spinasz się. Gdy uda Ci się prawidłowo przystawić malca do piersi pozostajesz w tej pozycji nawet godzinę, żeby tylko nie poruszyć się, bo możesz coś zepsuć. Cierpi na tym Twój i tak już obolały po trudach porodu kręgosłup.
- zbyt szybki powrót do prac fizycznych – i nie chodzi tu od razu o przekopywanie ogródka (chociaż to też), ale nawet o zwykłe sprzątanie czy wnoszenie wózka z dzieckiem po schodach. Unikaj tego typu aktywności do końca okresu połogu. Uważaj też przy podnoszeniu czegoś z podłogi. Nie schylaj się tylko przykucnij zginając kolana tak, aby kręgosłup cały czas był wyprostowany.
Ból pleców po porodzie – jak sobie z nim radzić?
- zmiana nawyków – nie garb się, unikaj długiego stania czy siedzenia w jednej pozycji, nie dźwigaj, nie schylaj się wyginając plecy w łuk tylko przykucaj na zgiętych kolanach tak, aby kręgosłup był cały czas prosty. W czasie siedzenia czy karmienia unieś nogi wyżej, oprzyj je np. o krzesło, w ten sposób odciążysz plecy.
- wygodna pozycja do karmienia – w czasie karmienia usiądź wygodnie w fotelu z wyprostowanymi i opartymi plecami, nie garb się, ani nie pochylaj do przodu. Korzystaj z różnych pozycji do karmienia (klasyczna, spod pachy, krzyżowa, na leżąco). Dzięki temu nie będziesz tkwiła w bezruchu z przyzwyczajenia do jednej techniki karmienia, a malec będzie lepiej i dokładniej opróżniał piersi. Używaj też z poduszki do karmienia.
- delikatne ćwiczenia – nie przesadzaj ze zbyt intensywnymi ćwiczeniami. Aby ulżyć swoim plecom wystarczą delikatne ćwiczenia np. koci grzbiet, unoszenie miednicy podczas leżenia na plecach z nogami zgiętymi w kolanach, a także pływanie.
- rozgrzewające okłady – lub delikatny masaż również przynoszą ulgę. Jeśli znajdziesz czas i siłę to umów się do profesjonalnego studia masażu. Jeśli nie to poproś partnera, żeby chociaż raz na kilka dni masował Ci plecy.
Ból pleców powinien minąć około 2 tygodnie po porodzie. Jeśli się przedłuża to koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Być może będziesz potrzebowała specjalistycznego leczenia z wykorzystaniem rehabilitacji, leków lub gorsetu.
ZOBACZ TAKŻE: